Bursa’ nın Okul Karnesi

IMG_1172Tartışmasız blog yazmaya başladığımdan beri en çok okunan, en çok yorum alan yazım Bursa’ nın Kreş Karnesi oldu. O yazıdan sonra rahatsız olan da çok oldu. Arayıp teşekkür eden de. Tabi teşekkür hep bağımsız bir araştırma yaptığım için annelerden geldi. Okullardan hiç iyi dönüş almadım maalesef.

Bu sefer taktik değiştirip gezdiğim okulları yazacağım ama genel bir bakış açısı ve olumlu tarafları ile. Olumsuzlukları ise genel olarak değinip isim vermeyeceğim. Biraz uzun olacak. Çayınızı kahvenizi alın hazırsanız başlıyorum.

Harikalar Diyarı: Sahibesi Selma Hanım bu işe gönül vermiş bir kadın. Binayı tamamen okul öncesi kurum olarak tasarlayıp inşa ettirmiş. Okulun sebze ihtiyacının bir kısmını kendilerine ait Gökçeören Köyündeki arazide yetiştiriyorlar. Programları Milli Eğitim Bakanlığı ile uyumlu. Okulu gezme imkanım olmadı. Hafta içi hiç bir okul velileri gezdirmeye izin vermiyor.

Elif Anne: Okul Özlüce’de yapılan ilk okul öncesi eğitim kurumu. Bina villa olarak düşünülmüş. En üst katta sahipleri ikamet ediyor. Emekli öğretmen olan karı koca okulun başında durarak yılların tecrübesi ile okulu yönetiyorlar. Tam bir aile işletmesi.

Mektebim Okulları: Bursa’ da ilk kampüsleri Yüzüncü Yıl’ da. Çok büyük bir kompleks olarak düşünülen okulda yüzme havuzundan buz pistine kadar bir çok imkan mevcut. Okul öncesi sadece üç sınıfları var. Sınıfların sayısını artırmak gibi bir durumları yok. Açacakları sınıf sayısı  üç, kabul edebilecekleri öğrenci sayısı en fazla 45.

Bilfen: Ataevler’ de okul öncesi için binaları tamamen 0-6 yaş için tasarlanmış. Sınıf sayısı 15 ama bu sayı yirmiye kadar çıkabilirler. Sınıfların dizaynı, okuldaki ara eleman sayısı gerçekten çok iyi. Programlarının Milli Eğitim Bakanlığı ile tam uyumlu olduğunu özellikle ifade ettiler.

Bahçeşehir Koleji: Bursa’ da iki kampüsleri var. Zaten Türkiye’ de bir çok ilde okulları mevcut. Bu işte tecrübeli ve profesyonel olduklarını okuldan içeri girer girmez fark ediyorsunuz. Her iki kampüsleri de şehrin dışında sayılabilecek lokasyonlarda olduğu için ulaşım genelde servislerle sağlanıyor.

Emine Örnek: Bursa’ nın eski ve köklü okullarından biri. Sahibesi işinin başında ve öğretmen alımından, mutfakta pişecek yemeğe kadar konusuna hakim. Ataevler’ de sadece okul öncesi eğitim kurumları mevcut. Asıl kampüsleri Bademli’ de. Mutfakta kullandıkları sebzenin önemli bir kısmını yine Bademli’ de kendilerine ait arazide yetiştiriyorlar.

Şahinkaya: Altınşehir’ de oldukça büyük bir arazide kurulu okul kampüsüne geçen yıl bir yenisini daha eklediler. Öğrenci sayısı ile Bursa’ nın yerel en büyük okullarından. Okul öncesi sınıfları genelde on beş kişi ile sınırlı. Çok büyük güzel bir bahçeleri var.

Doğa Koleji: Türkiye’ de bir çok kampüsü olan Doğa Koleji devlet okullarından sonra en fazla öğrencisi olan okul. Veli görüşmelerini tamamen profesyonel bir ekip yürütüyor. Sorduğunuz soruların abukluğuna göre -mesela benim sorularım- hemen destek alıp sorularınızı yanıtlıyorlar.

Buraya kadar genel geçer bilgilerle size gezdiğim okulları anlattım. Eminim hiç bir fikriniz de olmadı ya da şurası gerçekten iyiymiş diyemediniz, değil mi? Çok güzel amaçta buydu zaten:) Şimdi gelelim asıl mevzuya ama bundan sonrası için isim vermeyeceğimi baştan söyleyeyim.

Benim Emre için aklımdaki okul yeşil alanı, yüzme havuzu olan, sınıf sayısı on-on iki kişi, iki öğretmen ki bu öğretmenin en az beş yıl okulda geçmişi olsun, yemeklerinde kesinlikle tavuk eti kullanılmasın, gıda okul içinde pişsin ve etin ,sebzenin geldiği yer/marka belli olsun. Çok mu? Ama bu soruları yönelttiğim bir çok okul sahibi/yetkilisi bana gülen, acıyan gözlerle baktı. Bir tanesi çocuğumu yurt dışına götürmemi, bir diğeri aslında hiç çocuğumun olmayıp rakip okul tarafından piyasa araştırması için görevlendirildiğimi, bir başkası da bu kadar kaygı ile çocuğumu zor yılların beklediğini söyleyerek bana telkinde bulundu. Ben de onlara güldüm…

Koca koca okullarda salondan hallice bahçelere “koca yeşil alan” dedikleri hatta bazısında hiç olmayıp şurayı çim kaplatacağız, projede unutulmuş diye cevaplar aldım… Demek ki çok önemli değil ben biraz abartmışım!

Yemek konusu en büyük yara, ki tavuk eti kullanıyor musunuz dediğim okullardan sadece ikisi hayır dedi. Ve olayın ne kadar bilincinde olduklarına dair çok güzel açıklama yaptılar. Ama gezdiğim okullardan biri “kullanmıyoruz diyen var mı? ” diye sorup “evet” dediğimde alaycı bir gülüşle cevap verdi. Organik sebze, pestisit olayına büyük okullarda hiç girmesem de bir çok okul bunun ayırdında olup bu konuda sorduğum sorulara umut vaad edici cevaplar verdi. Elbette istediğim olmasa da..

Sınıf sayısı neredeyse tüm okullarda on beş. Bunun altı sadece yeterli öğrenci olmazsa olur dediler. Yani öyle az para çok para olayı değil herkes bu sayılarla çalışıyor. İki öğretmen var. Okuldan okula yardımcı eleman oluyor olmuyor. Bazı okullarda çocuğun tuvalet ihtiyacı öğretmen tarafından karşılanıyor, bazısında ara eleman bu işi hallediyor. Önemli olan süreklilik diyorum. Ama soru sorduğumda kimse biz üç ayda bir eleman değiştiriyoruz demiyor.

Spor faaliyetleri, hareket imkanı bir çok okulda kaydırak salıncak seviyesinde olsa da gezdiğim okullar bu anlamda iyi sayılabilecek düzeyde idi. Ama mahalle aralarındaki kreşleri -sık sık işim gereği gezdiğim için- ne siz sorun ne ben söyleyeyim…

Sırf okul öncesi olmayıp kolej şeklinde hizmet veren okulların programları ışık saçıyor resmen. Hekes haftada on yüz bin milyon saat İngilizce, kodlama, şartlama-şurtlama veriyor ama bunun çocuktaki tezahürü nasıl test etme imkanım olmadı.

Bir de bunun öğretmen faktörü var ki bence okuldan beklediğim fiziki imkanlar yüzde otuz kırk önemliyse geri kalan boşluğu öğretmen doldurur diyebilirim. İyi bir öğretmen, sınıfa hakimiyet çok önemli. Yıllar içinde Emre ile çeşitli okullara gide gele bunun önemini o kadar iyi kavradım ki… Ama bu da şans diyeceğim. Şimdi siz olur mu hiç araştırınca iyi öğretmen buluyorsunuz, onun sınıfına kaydettiriyorsunuz diyeceksiniz ama öyle değil. Kime göre iyi öğretmen? Kriter ne? Gezdiğim okullardan birinde bir rehber öğretmen ile defalarca farklı zamanlarda konuştum. İki kez beni ciddi olarak yanlış bilgilendirdi. Sonra okul yönetimine durumu yansıtınca, bir yanlış anlaşılma olmuştur dediler. İlkinde ben anlamadım dedim ama ikincide çok emin oldum ifade edemeyişinden ve bu durumu okul yönetimi ile paylaştığımda “Öğretmenimiz şu okulu bitirdi, çift anadal, bilmem ne yandal yaptı, şurada şu kadar eğitim aldı falan filan” dediler. Ve bakıyorum inanılmaz seveni var. Demek ki sorun bende!

Toparlayacak olursam süreç zor. Her çocuk özel, ailesinin biriciği. Ve ilk okul deneyimleri çok önemli. Allah hepimizin bu yolda yardımcısı olsun…

Not: Ama bu not kendime, yaz ayları en verimsiz olduğum aylar. Ve son üç yıldır en sıkıntılı dönemlerim hep yaz ayları oldu. Bu nedenle sevgili okuyucu söz veriyorum bundan sonra daha sık buralarda olacağım.Amin.

Bursa’ nın Okul Karnesi’ için 4 yanıt

 1. Merhaba
  Yazınız gerçekten çok hoş okurken kendimi buldum diyebilirim özellikle tavuk konusunda ben de çok düşünceliyim, Yazınızı okuyunca benim de 1,5 yaşındaki kızım için olan endişelerim arttı ve nereye göndereceğim konusunda çok araştırma yapmam gerekiyor. Peki bu yazının sonucu nedir yani en son hangi okulda karar kıldınız ve içinize sindi mi bunu merak ediyorum, Teşekkürler

  Beğen

  • Benzer kaygılarımızın olması çok normal çünkü söz konusu çocuklarımız. Nacizane tavsiyem yemekten önce güvenlik konusunda çok dikkatli olmanız. Büyük okullarında butik yerlerinde artısı eksisi var. Ne istediğinizi iyi belirleyip ona göre arayışa girmeniz. Her şey çocucuğunuz ve sizin için iyi olur umarım…

   Beğen

 2. merhaba,
  biz de kreş arayışına girdik kızımız için bizim de takıntımız tavuk ve şekerli gıdaların verilmesi. Yerden ısıtma sisteminin olması. Sizin görüştüğünüz okul öncesi eğitim veren kurumlarda bu kriterleri sağlayan bir kurum var mıdır?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s