Mutluluk Kürleri

IMG_1423Bu kitabı geçen yazın son demlerinde çıktığım tatilde okumuştum. Tam tatil kitabı. Okuması kolay ve söyledikleri insanın içini açıyor. Son iki yıldır siyaset ve beslenme kitapları en sevdiklerim arasında. Evet alakasız biliyorum ama durum bu:)

Yüzyıllar önce yediğin ilacın olsun demiş Hipokrat. Bunun ne kadar doğru, mutlu beyin mutlu bağırsak ilişkisinin ne kadar geçerli ve değişmez bir gerçek olduğunu bu aralar daha sık hatırlıyorum.

Defne doğduktan sonra bedenimde yaşadığım değişiklikler beni beslenme konusunda daha çok araştırmaya ve okumaya sevk etti. Yemek yerken keyif almak benim için çok önemli. Bir kahveyi bile asla öylesine içmem, içemem. Yanına tatlı yiyeceksem bunu öyle ayaküstü yapmam, geçiştirmem. O kaloriyi boşa almam yani, hakkını veririm. Durup tadını çıkaramayacaksam hiç yemem.

Kitap bölümlere ayrılmış. Her bir bölüm farklı  bir konuyu ele alıp hayatınıza nasıl adapte edeceğinizi anlatıyor. Sizi sıkmadan, tıp dünyasının ağır terminolojisinde boğmadan sade bir dille olayı anlatıveriyor.

Kitabın bana en önemli katkısı evde turşu kurmaya başlamam oldu. Yine geçen sonbahar ilk kez kendi tarhanamı yaptım. Prebiyotiklerin dünyasına hızlı ve derin bir dalış yapmış oldum. Üzerinden yaklaşık sekiz ay geçti ama etkileri artarak devam ediyor. Sağlıklı beslenme ve yeme içme konularına ilgiliyseniz ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu kitap ilk adım olabilir bence;)

Not 1: Turşu konusunda acayip hırs yaptım. Benim annem turşu yapamazdı. İnşallah cici annem yapar bende ondan öğrenirim dedim. Dualarım kısmen kabul oldu:) Şöyle ki cici annem harika turşular yapıyor ama hep göz kararı! Benim gibi he şeyi gramla ölçen tartan biri için çok riskli… Sonbaharda bu konu ile ilgili çılgın planlarım var, takipte kalın;)

Not 2: Şu fotoğraftaki kirpilerimin sevimliliğine ne demeli?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s