Outliers

Bir çocuğu büyütmek, onun sorumluluğunu almak, geleceğine yön vermek. Bunların hepsi zor hem de çok zor. Ama sevgisi her şeyi kolaylaştırıyor. Hep diyorum ya en büyük isteğim onların mutlu bir çocukluk geçirebilmelerini sağlamak, hatıralarında güzel anlar bırakmak. Onlarla birlikte ben de her gün yeni şeyler öğreniyorum, büyüyorum. Ve büyürken onların yoluna bir ışık daha koyabilmek için sürekli okuyorum, araştırıyorum. İşte bu kitapta onlardan biri. Başarılı insanlar neden başarılı olur?

Benim hayat mottolarımdan biri de “ne yaparsan yap tutkuyla yap!” Çocuklarımda bu minval üzere hayatlarında yol alsınlar, yaptıkları işten keyif alsınlar ve memlekete faydalı olsunlar. Bu kitabın alameti farikalarından biri de çocukların gelecekleri ile ilgili kararlar verirken başarılı olmaları için hangi verilerin önemli olduğunu anlatması. Ve bazı cümleler var -ki bunlar bilimsel araştırmaların sonucu- kimi buna şans kimi kader der, onun ne kadar büyük bir faktör olduğu…

Ayşe Arman bir röportajlarında yaptığınız işte profesyonel olabilmek için on bin saat çalışmak gerekir diyordu, röportaj yaptığı kişi. Çalışmak, çalışmak, çalışmak. Hiç durmadan, yorulmadan çalışmak. Ve çalışırken ne istediğini bilmek. Bundan başka nelere ihtiyacınız olduğunu okuyun anlayacaksınız. İster çocuklarınız için ister kendiniz için okuyun. Dili çok akıcı inanılmaz keyifli bir kitap. İki çocukla beş günlük bir tatilde bitirdim. Vakti bol olan biri için bir günlük okumaya bakar.

Not: Bu kitap ile Özgür Bolat’ ın kitabı birbiri ile çok örtüştü. Okuma listenize onu da alın lütfen. Detayları çok yakında paylaşacağım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s