İşsizlik Var Mı?

Ben bu ülkede işsizlik olduğuna inanmıyorum. İstatistikler ne derse desin, iktidar partisi ile muhalefet partileri rakamları istediği kadar farklı olsun. Ben işsizliğe inanmıyorum. Çalışan, çalışmak isteyen, çalışmaya mecbur olan herkesin bu ülkede ekmek yediğini her gün görüyorum. Motor kurye olarak çalışan kadın, serebral palsili çocuğu için instagramda sarma yapıp satan kadın, hamallık yapıp her ay bir günlük gelirini bir hayır kurumuna bağışlayan adam ve daha niceleri… Biz üç milyon Suriyeliyi ülkemize aldık ve doyuruyoruz. Onları her denetimde görüyorum. Ve işverenler şunu söylüyor, bizim insanımızın beğenip yapmadığı işleri yapıyorlar. Ha onlarda bir kaç yıl sonra alışır, değişir bilemem…

Dün bir kargo şirketi çalışanları ile tartışıp sinirimi bozdum. Ben bunu kargo şirketleri ile ayda bir kez yaşıyorum. Artık şikayet de etmiyorum. Çünkü biliyorum yapabilecekleri bir şey yok. Çünkü onlar ne söylerse söylesin mesele oradaki insanda bitiyor. Herkes kolay yoldan para kazanmak istediği ve yaptığı işten memnun olmadığı için bu tatsızlıklar yaşanıyor.

Yıllar önce İstanbul’ da çalışırken büyük bir kargo şirketinin Avrupa yakası dağıtım merkezini denetlemiştim. Gönderilerde yüzde beş hata olduğunu söylemişti insan kaynakları sorumlusu. Nedense ben genelde o yüzde beşin içinde oluyorum!

Çalışmanın tadını, emeğin kıymetini anladığımız insanlarla bu ülke kalkınır. O zaman yollar daha güzel aşılacak. Bordro mahkumu diye türetilen bir deyimi iş hayatında söylediğimiz sürece bu yollar hep virajlı olacak..

Not 1: Fotoğrafta gördüğünüz tatlıyı komşum yollamıştı. Sunumun şıklığına bakar mısınız? Komşudan komşuya gelen bir tatlıda bu kadar zarafet varken insan ekmeğini kazanırken neden bu kadar hoyrat ve özensiz anlamış değilim!

Not 2: Bebeğim tabi ki Ankara’da Lale Hanım’ ın ellerinden:)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s