İstanbul Kırmızısı

Herkesin her konuda fikir sahibi olduğu, ahkam kesip beyanat verdiği yurdumda ben de izlediğim bir filmle ilgili yorum yapmayayım mı? Sanatın her zaman için insan ruhuna iyi geldiğini, düşünce dünyasını dalgalı bir denizden sakin bir limana çektiğini, bazen de tam tersi şöyle iki yakayı kavrayıp silkelediğini, en azından öyle olması gerektiğini düşünürüm. Yani hiç bir zaman “sanat sanat içindir” anlayışını benimsemedim, anlamadım da…

Birilerine ulaşmadıktan, insanın kalbine değmedikten, fikrini cezbetmedikten sonra sanatın ne anlamı var? İşte Ferzan ÖZPETEK’ in İstanbul Kırmızısı beni bu sorularla çalkaladı haftasonu. Forumlardaki bir kaç yorumu okudum, çok sığ buldum. Bilmem kaç milyon insanın Recep İvedik izlediği bu ülkede herkes bu filmi anlayamazmış. Aslında Recep İvedik’ in neden bu kadar izlendiğini sorgulamak dururken böyle üstten bakmak, yok saymak ötekileştiriyor insanları.

Ve memleket meseleleri öyle on saniyelik bir film karesiyle anlatılmıyor. Onu yaşamak, solumak, hissetmek gerekiyor. Duygudaş olmalı insan. İtalya’ da yaşarken haberlerde gördüklerinizle memleket hesabına söz söylemiş olmuyorsunuz. Bu hakkı kendinizde bulmanız bile garip geliyor bana.

Ben film eleştirmeni değilim. İyi bir sinema izleyicisi olduğumda söylenemez. Sadece sanata duyarlı bir birey ve toplumun her kesimi ile sürekli sıcak temas halinde olduğum için fikirlerimi bu kadar net ifade edebiliyorum.

İstanbul Kırmızısı görseli güzel, konusu muğlak, mesajı hedefsiz bir film. Gitmek ya da gitmemek. Bu tamamen size kalmış.

Not: Bir Zamanlar Anadolu’ da tadında, bu kategoride bir film izlemedim yıllardır. Ama umutluyum dostlar:)

 

Reklamlar

İstanbul Kırmızısı’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s