Kim Ne Diyor? Vol.3

20160227_130830

Evet bir yazı dizisinin daha bugün itibari ile sonuna geldik:) Son kısmı eleştirlere ve kendi fikriyatıma ayırdım. Okuyun bakalım siz ne düşünürsünüz? Fikirlerini merak ediyorum doğrusu…

Her zaman olduğu gibi yapılan bu düzenlemeye de itirazlar geliyor. Kadın istihdamını olumsuz etkileyeceği yönünde yapılan itirazları, “kiralık işçi ve modern kölelik yasal olacak” sesleri takip ediyor. 

Çalışma hayatını sürekli denetleyen, işçi-işveren nabzını tutarken devleti temsil eden işim gereği nacizane görüşüm şudur: Yapılan çalışma son derece güzel. Çalışma hayatında kadını şu ankinden daha fazla dezavantajlı yapacağına inanmıyorum. Mesele uygulanabilirlikte. Yani bu çalışma şeklini uygulamaya niyeti olan işveren kolay benimser ama uygulamayacak olan zaten iş alımlarında kadını her zaman geride tutar.

Kısa vadeli yarı zamanlı çalışma sisteminin ise son derece olumlu ve bir çok dünya ülkesinden önde bir uygulama olduğu fikrindeyim. Şöyle ki, çocuk sahibi bir kadın olarak ücretli iznili analık iznini çok kısa buluyorum. Uzaması kadını iş hayatından uzaklaştırıken kadını da işverenler açısından dezavantajlı konuma getiriyor. (Ki zaten işveren napsamda kadını dezavantajlı diye ezsem hesapları peşinde) Bu durumda önerilen sistem hem kadını iş hayatında tutarken hem de bebeği ile daha uzun süre vakit geçirmeyi sağlayabiliyor.

Bir diğer husus ise uzun vadeli yarı zamanlı çalışma sisteminin çok da rasyonel olmaması. Ücretin yarım olması makul ve anlaşılabilir ama emeklilik günlerinin yarım sayılması kadın için çok büyük eksi. Bu çalışma şekli ile zaten aile bütçesini sarsan sistemde kadının borçlanma yapması oldukça zor. Doğurganlığın teşvik edildiği ülke politikasında en azından uzun vadeli sigorta priminde kadınlar için pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini düşünüyorum. Erkeklere tanınan borçlanma statüsünde hala eşit olmadığımızın da altını bir kez daha çizmekte fayda görüyorum.

Uzun Vadeli Yarı zamanlı çalışma sistemine getirilen “modern kölelik” eleştirilerini de kabul etmiyorum. Çünkü tam gün mesai ile bir kişinin yaptığı işi yarı zamanlı olarak iki kişinin yapması gayet normal. Özel sektörde sık iş değiştirmeler olduğu ve tecrübenin tercih nedeni sayıldığı düşünülürse bugün aynı konumda iki kişi yarı zamanlı çalışırken yarın her ikisininde farklı işyerlerinde tam zamanlı çalışması neden olmasın? Yani buradan bir kişinin hep sömürülüp, oradan oraya sürüklendiği algısı neden oluşturuluyor anlamış değilim. Sen ne dersin?

Not: Fotoğrafta gördüğünüz küpe çiçeklerimin hepsi kurudu, nedenini hala anlamış değilim:( Konu ile alakası ise her şey bir tohum/fidanla başladı mesaji veriyorum:)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s