Taşınmak ya da Taşınmamak!

20160530_085001

Sondan başa doğru gideceğimi söylemiştim. İşte başlıyoruz. Yeni evdeki eksikleri oturulacak kadar tamamlayıp -çünkü asla bitmiyor eksik- Ramazandan hemen önceki hafta taşınmaya karar verdik. Aklımızdaki tarihi netleştirip hava durumunu kontrol ettik. Malum kırkikindinin yurdumu sıçana çevirdiği tarihlere denk geliyor Mayıs ayı. Meteoroloji olası bir yağmurda göstermeyince, nakliye firması aramaya başladık. Öncelikle eş dost tavsiyesi diyerek taşınanlara sorduk. Tavsiye önemli. Yakın zamanda taşınan iki arkadaşımız vardı. Biri çok memnun kalmıştı firmadan diğeri ise yaka silkiyordu. Önerdikleri Nilüfer Nakliyatı arayıp fiyat sorduğumuzda 2.500,00 TL diye fiyat aldık. Açılış için çok yüksek gelen bu rakamı kendi belirlediğimiz nakliye firmalarının verdiği rakamlarla karşılaştırınca aşağı yukarı 1.000,00 TL fark olduğunu gördük. Eşyamız çok olmadığı için Nilüfer Nakliyatı eledik ama listede üstünü çizmeyip bir mim koydum. İlk üçe kalan firmalarla birebir görüşme yaptığımda Gümüşsoy Nakliyat bende iyi bir izlenim bıraktı. Tabi bunda karşı siteye de bizimle eş zamanlı taşınanların aynı firmayı tercih etmesinin etkisi olmadı değil.

Taşınma günü gelmeden 20 dakika önce aradılar. Tam dedikleri saatte geldiler. Çok hızlı bir şekilde paketlediler. Hatta benim son dakikaya kadar bir türlü bir yerlere sığdıramadığım her şeyi paketleyip evi boşalttılar:) Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen aynı şekilde eşyayı yeni evimize de çıkarıp bıraktılar. Ve saat altıda koca adam ve ben evin ortasında onlarca kutuyla kalakaldık:) Peki burada size tavsiyelerim neler ve memnun kaldım mı?

*Mümkünse firma yetkilisi ile eski ve yeni evde keşif yapın. Fiyatı ve özel istekleriniz belirtin.

*Taşınmadan önce kendi yaptığınız tüm kutu,hurç vs. hangi odaya ve nereye gidecekse büyük harflerle not yazın. Zira taşınınca bu kutunun burada ne işi var demeyin. Zaten yorgun olacaksınız bir de evin içinde ordan oaray ıvır zıvır taşımayın.

*Taşınma esnasında zor ya da sıkıcı gelebilir ama tüm mobilya ve kırılma ihtimali olan eşyalarınızın baloncuklu naylonla sarıldığından emin olun.

*Eşyalar yüklenirken aşağıda aracın yanında değil, yukarıda sarım, paketleme kısmında olup yeri geldikçe müdahale edin. Boşaltırken de aynı şekilde yine evde olup hangi eşya nereye gidecek koordine edin. Hatta bu kısımda varsa yardım isteyebileceğiniz birileri onları çağırıp elemanları koordine edin. Yoksa hepsini bir yere atıp giderler.

*Nakliye firmasından ne istediğinizi en başta konuşun. Dolapları kim boşaltacak, avizeleri kim söküp takacak, duvara monte edilecek mobilyalar vs. herşeyi en ince detayına kadar konuşun. Buna gerek var mı demeyin.

Bizim anlaştığımız firma Gümüşssoy Nakliyat 1.400,00 TL fiyatla eşyalarımızı taşıdı. Eşyaların %80 baloncuklu naylona sarıldı. Ufak tefek bir iki hasar dışında her şey sağlam geldi. Ama saat 18:00 itibari ile eşyaları eve bırakıp kaçar gibi gittiler. Öyle ki çalışma odasına gitmesi gereken onlarca kutuyu son anda farkedip taşıtabildik ki sonradan farkettiğimiz bir çok kutuyu biz taşıdık. Günün sonunda insan o kadar yorulup sersemliyor ki birilerine güvenip işi akışına bırakmak istiyor ama rehavet anı o an değilmiş ertesi gün anlıyor:)

Genel itibari ile memnun kalsam da şu an ki evimden taşınacak olsam -inşallah en az on yıl otururum- arkadaşımın tavsiye ettiği Nilüfer Nakliyat ve Kartaş Nakliyatı tercih ederdim.

Bir diğer arkadaşımin evini Vatansever Nakliyat taşımıştı ki kendisi ateş püskürüyor gerisini siz düşünün:)

Not: Aklınızın bir köşesine yazın bu lafımı, taşınmayın anacım taşınmayın!

Not 2: Tüm bu karmaşada Emre babaennesi ve Ateş teyzesiyle birlikteydi ama bu taşınma işi en çok onu yordu diyebilirim. Taşındığımız ilk gece sitenin girişinde “evimize gidelim anne” diye tutturdu:(

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s