Necip Fazıl…

 

DSC_2103Necip Fazıl’ın seveni kadar sevmeyeni de çok. Ama edebiyatseverlerin yadsıyamayacağı bir gerçek varsa o da dilinin güzelliği,üslubun inceliği,anlatımın zarifliği. Kitabını severek bir solukta okudum. Sesleri,renkleri hissettim. Kitabın konusu herkese hitap etmeyebilir ama bazı noktaları özellikle dikkatimi çekti paylaşmak istiyorum.

*Kitap Necip Fazıl’ın hac notlarını ve Türkiye’de yaptığı gezi notlarını anlatıyor. Hacca giderken Türk hacıları hakkında yazdıkları o günden bugüne yani 1973’de 2015’e değişen hiç bir şey olmaması ne acı!

*Suudi Arabistan hükumetine beslediği sempati şaşırtmadı desem yalan olur,kendi inancına ters olduğunu uzun uzun anlatmasına rağmen.

*O yıllarda hacca giden thy uçağının da rötar yapması bugünde rötar olayını aşamamış thy için beni güldürmedi desem yalan olur:)

*Ve hostes kıyafetleri. Necip Fazıl esefle Cidde’ye giden uçaktaki hosteslerin hacıları taşımasına rağmen mini mini etekler giymelerini esefle kaleme alırken bugün kırmızı ruj tartışması yapıyor olmamız da bence ironi.

*Necip Fazıl mürşidim dediği hocasının kabrini ziyaret için Van’a ardından Şemdinli’ye yol olmayan yollardan ne zorluklarla geçtiğini uzun uzun,tatlı tatlı anlatmış. Katlandığı zorlukları acı bir tebessümle okuyorum çünkü bugün o coğrafyada yollar var ama mayınlı,dağlar ulaşılabilir ama tekinsiz. Ne acı değil mi?

Not: Necip Fazıl’ı ilk kez okudum ve gerçekten çok sevdim. En kısa zamanda başka bir kitabını daha okumak için sabırsızlanıyorum. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s