Doğum Borçlanması

DSC_1727Borçlanma konusu bir çok kişinin en çok merak edip sorduğu konulardan biri. Önceki yıllarda  erkek çalışanlar lehine düzenlenmiş olan hizmet borçlanması son dönemde yapılan değişikliklerle  adaletsizliğin çok büyük bir kısmı düzeltilmiştir.

Borçlanma yapabilecek kadınların sigortalılığı,borçlanmanın şartları bir çok ayrıntıyı ve teknik bilgiyi gerektirirken 11.09.2014 tarihli torba yasa ile kanundaki karmaşa büyük ölçüde bertaraf edilmiştir. Uygulamanın nasıl olduğunu merak eden varsa hemen okumaya başlasın!

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var halk arasında en çok bilinen iki borçlanma var;askerlik ve doğum. Doğum borçlanması askerlik borçlanması gibi ilk defa sigortalı işe başlama tarihini geriye çekmez,sadece prim gün toplamında dikkate alınır.

Borçlanma yapabilmek için kadın çalışanın doğumdan önce çalışmasının olması,doğumdan sonraki sürelerde adına prim yatırılmamış olması ve borçlanabileceği sürelerde çocuğunun yaşamış olması gerekmektedir.

Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler varsa bunlar borçlanma hesabında dikkate alınmamakta ve prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süreler borçlandırılmaktadır.

İlk doğumdan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı,ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süre borçlanılabilir.

2015 yılı içinde doğum borçlanması yapmayı düşünüyor ve ne kadar ödeyeceğinizi bilmiyorsanız işte cevabı:

01.01.2015-30.06.2015 tarihleri arasında borçlanacaksanız günlük borçlanma tutarı 12,81 TL

01.07.2015-31.12.2015 tarihleri arasında borçlanacaksanız günlük borçlanma tutarı 13,57 TL

Bağ-Kur’lu kadın sigortalılar önceden doğum borçlanması yapamazken şimdi kadın Bağ-Kur’lular Bağ-Kur dosyasının tescilli olduğu ve bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvurarak borçlanma işlemine başlayabilirler. 4/a kapsamında yani eski tabirle SSK’lı çalışan kadınların durumunda bir değişiklik olmayıp mevcut hakları korunmakta,onlarda Bağ-Kur’lu kadınlar gibi bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvurarak borçlanma işlemine başlayabilirler.

Kanunun önceki halinde 4/c yani kamu çalışanı kadınlar da doğum borçlanması yapamazken son düzenleme ile doğum borçlanması başvurusunu “Mithatpaşa cad.No:7 Sıhhıye/Ankara” SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na yapacaklardır.

İstenilen evraklarda çok kolay;talepte bulunan kadın sigortalı talep dilekçesini doldurup kimlik fotokopisini eklemesi yeterli olacaktır.

Doğum borçlanması önceden iki çocuk için yapılabiliyorken yasanın yeni hali ile üç çocuğa çıkarılmış olup gerekli şartları sağlamak koşuşu ile 2160 güne kadar doğum borçlanması yapılabilmektedir.

Bu konuyla ilgili merak etiğiniz başka şeyler varsa lütfen yazıya yorum bırakın,hemen olmasa da en kısa sürede size geri dönüş yapacağım!

Not: Fotoğrafı maden denetimi için gittiğim Bursa’nın Harmancık ilçesinde çektim. Baktıkça gelecek güzel günleri düşünüyorum…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s