Doğum İzni Nasıl Alınır?

DSC_1314Çalışan kadınların en büyük sorunu çocuk doğurmak.İşverenler doğumdan sonra alınan izinlere pek de sıcak bakmamakta,bu durumu kadın çalışanlar için eksi olarak görmekte. Peki bu durum kanunda nasıl düzenlenmiş derseniz:

Doğumdan önce 32. Hafta ile 37 hafta arasında çalışabilir raporu alan kadın işçi doğuma üç hafta kalıncaya kadar işine devam edebiliyor. Doğum planlanan tarihte gerçekleşirse doğum öncesi kullanabileceği izinleri doğum sonrası kullanabilir.Böylelikle bebeğnizle daha fazla vakit geçirebiliyorsunuz.Burada unutmamamız gereken nokta son üç hafta –sağlığınız ne kadar iyi olursa olsun- zorunlu olarak izne ayrılmak ve bunu da doktor raporu ile belgelemek.

Bebek bekleyen her anne adayı doğum öncesi 56,doğum sonrası 56 olmak üzere toplam 112 gün ücretli izin hakkına sahiptir.Çoğul gebeliklerde bu durum doğum öncesi 70,doğum sonrası 70 olmak üzere toplamda 140 gündür.

Anne adaylarının kafasını kurcalayan en önemli sorulardan biri doğum öncesi izinlerimi çalışarak doğum sonrasına atmayı planlıyorum ama ya erken doğum yaparsam izinlerim nolur sorusuydu.Son dönemde yapılan düzenlemede –son üç hafta zorunlu izin hariç- çalışarak doğum sonrasına atmayı planladığınız günler otomatik olarak doğum sonrası sizin izninize ekleniyor. Yani artık izinlerin yanması diye bir durum yok! Ama bebeğiniz siz zorunlu üç haftaya ayrıldığınız gün doğarsa üç haftalık izniniz maalesef başlamadan bitiyor.

Ücretli izin süresi bir annenin bebeği ile geçirebileceği en özel zaman olan bir yıldan çok az diye düşünebilirsiniz.Ben de aynı fikirdeyim fakat ülkemiz bu konuda bir çok Avrupa ülkesinden iyi durumda.Ve daha fazla izin verilmesine bir çok sivil toplum kuruluşu da karşı çıkmakta çünkü bu durumda kadının çalışma hayatında iş bulması yani işveren için tercih edilme ihtimali azalmakta. Her iki taraftan bakıldığında artıları ve eksileri olan ama kesinlikle ibrenin anneden yana olması gereken bir durum.Eğer siz şanslı azınlıktaysanız yani işvereniniz anlayışlı ise ilk bir yıl için olan saatlik süt izininizi toplu olarak alıp bebeğinizle bir ay daha vakit geçirebilirsiniz. Burada da maalesef 4/c –yani kamu personeli- olarak çalışan anneler istisna tutulmuş.

Anne adaylarının bir diğer merak ettiği konu da yurt dışında doğum. Yurt dışında doğum yapan anneler de ücretli izin kullandıkları süre zarfında ücretlerini Sosyal Güvenlik Kurumundan almaktalar. Bunun için gerekli olan belgelerin neler olduğu ise hep kafa karıştırmıştır.Sırasıyla açıklayacak olursak sağlıklı ve sorunsuz bir hamilelik geçirdiğinizi var sayarsak 32. haftaya kadar çalıştınız. Yurt dışına en geç 32. Hafta itibari ile doktor raporu ile çıkabileceğiniz için bu hafta itibari ile doktorunuzdan istirahat raporunuz ve uçmasında engel yoktur belgesini alıp doğum yapmayı planladığınız ülkeye gidiyorsunuz. Burada doğum yapacağınız ülkenin özel şartlarını katmıyorum. Daha sonra doğumu gerçekleştireceğiniz hastane ve doktorun doğum öncesi ve sonrası vermiş olduğu tüm belgeleri saklayarak evinize dönüyorsunuz. Yurt dışından almış olduğunuz tüm belgeleri yeminli bir tercümana tercüme ettiriyorsunuz. İsterseniz izniniz bitmeden -ama izniniz bitip işbaşı yaptıktan sonra yapmanız daha iyi olur- isterseniz izniniz bitince doğum öncesi Türkiye’den almış olduğunuz raporlar ve yurt dışında doğum yapmış olduğunuz hastaneden almış olduğunuz raporlarla Sosyal Güvenlik Kurumuna -size en yakın müdürlük ya da şube- müracaat ettiğinizde –evrakları sizin adınıza bir başkası da teslim edebilir- gerekli işlemler yapılarak ücretli izinli olduğunuz süredeki tüm ücretiniz tek seferde Ziraat Bankasına giderek T.C. kimlik numaranızla alabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s