Çocuğum Yemek Yemiyor Vol.3

2818DB

Ve Dr. Gonzalez’in kitabı ile ilgili kısa notlarımın son kısmı.Ama bence siz bu kitabı mutlaka okuyun.Hem okurken kendi halinize gülecek hem de yeni bir sayfa açacaksınız.

*Çocuğunuz yemek yemeyi bıraktı.İşte size küçük basit bir deney.

-Çocuğu tartın.

-Yemeye zorlamadan birlikte yemek yiyin.İsterse kendi yesin,isterse sizin yardımınızla –ne kadar isterse- yesin.

-Bir hafta sonra yeniden tartın.

-Eğer bir kilo vermediyse bu şekilde devam edin.Verdiyse bildiğiniz gibi yapın.Çünkü siz zorlasanız da zorlamasanızda çocuk istediği kadar yiyecektir.Yemek yerken sizinle savaşmasını,kusmasını,tükürmesini,ağzını kilitlemesini,döküp saçmasını seyretmek durumunda kalmayın.Üç yemek kaşığı ıspanak,dört makarna size az geliyor ama çocuğunuz için gayet doyurucu olabilir:)

*Bütün anneler “ağzına bir lokma koymadı” diye şikayet eder.Bu gerçek değildir.Ağzına bir lokma koymayan çocuk bir hafta sonra nolur yazmak istemiyorum.Koyduğu bir lokma ihtiyacı olan bir lokmadır.2-3 yaşında bir çocuk ancak bir posta pulu kadar et parçasını yiyebilir.Daha fazlasını yediği günler olabilir.Ama her gün aynı performansı beklemeyin.Normalini çocuğun midesinin boyutunu düşünerek yedirmeye çalışmayın.

*Ne pişiriyorsanız çocuğunuza onu verin,ne mutfakta saatlerinizi harcayın ne de yemedi bari şu abur cuburu yesinde karnına iki lokma gitsin diyin.

*Tüm anneler “şişman çocuk” istemez ama hepsi kilolu çocuk gördü mü kesin her şeyi yiyip bitiriyor ah benim … neden yemiyor diye iç geçirir.Ama tandığım bütün kilosu gayet iyi olan çocukların anneleri de çocuklarının “az yediğinden” şikayetçi.Evet bu bir ironi:)

*Ek gıdaya geçerken hangi besinlerle başlamalıyım;meyve,tahıl,baklagil. Sıralamanın bir önemi yok.Tek dikkat etmeniz gereken alerjik gıdalar.

*Yemeyen çocuk kilo kaybeder.Aynı kiloda kalması endişe etmeniz için yeterli neden değildir.

*Çocuklar yemek yesin diye şaklabanlık yapmayın,tv karşısına oturtmayın.Neden biliyor musunuz,çocuk ne yediğini anlayarak yemeli.Şov bittiği an yemek de biter.Ve sizin her zaman enerjiniz aynı olmaz,her zaman siz de yemek yediremeyebilirsiniz. Kendi başına,ne yediğini bilerek ve yemek yemek istediği için yemeli unutmayın.

Nacizane şunları da eklemek istiyorum,çocuk büyütmenin matematiği yok ve her çocuk kesinlikle aynı değil.Bu yüzden başka çocuklarla çocuğunuz nolur kıyaslamayın.Sağlıklı olsunlar,gerisi zaten olur.Erken yürüdü,geç konuştu,az güldü,çok hastalandı,okulda ne kadar başarılı oldu,iş buldu..bu dertler bitmez.Önemli olan nasıl mutlu olacağını bilmesi.Gün sonunda aklınızda bu olacak unutmayın.

Not 1:Bu güzel yazı dizisinin de sonuna geldik.Kullandığım fotoğraf çizimlerine payıldığım Pascal Campion’a ait.

Not 2:Doktor Gonzalez’in kitabı ile ilgili diğer yazılarımı buradan ve buradan okuyabilirsiniz:)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s