Çocuğum Yemek Yemiyor Vol.2

IMG-20150409-WA0007

Bizim ufaklık hiç yemek yemiyor diyen anneler hadi bir solukta okuyun Dr. Gonzalez’in önerilerini:

*Çocuklar 1 yaş civarı yemeyi bırakır ya da önceye nazaran çok az yer çünkü büyüme hızları azalır.Ve yine bir yaşında kendi kendilerine yeme heves ve cesaretleri en üst seviyede olur.Lütfen sabrınızı zorlayın ve kendi kendilerine yeme becerilerini kazanabilmeleri için onlara izin verin.Bırakın dağılsın,dökülsün.kirlensin…

*Hepimiz her ay doktora gidip boy kilo ölçümü yapıp o muhteşem eğrinin altlarındaysak gizli gizli ağlıyoruz.Neden altlarda,neden benim çocuğumun boyu kısa kilosu az diye neredeyse yas ilan etmediğimiz kalıyor.Yanlış!!!O eğrinin en altındaki de en üstündeki de normal çocuklar için,ayrıca eğriler kime göre neye göre normali ifade ediyor lütfen bir dakika durun düşünün.Ve son olarak sizin ve eşinizin boyunu düşünerek çocuğun boy kilo durumunu dikkate alın:)

*Anne sütü beslemiyor,sütün yaramıyor,yaşını geçti artık sütün su…gibi gibi saçmalıların ne kadar saçma olduğunu uzun uzun açıklamış haberiniz olsun.

*Her çocuğun büyüme hızı aynı değildir.Unutmayın bunun daha ergenliği var!

*Her anne çocuğunun her zaman yediğinin iki katını yada daha iyimser bir tahminle üç kaşık daha fazla yemesini ister. Hiçkimse her gün ihtiyacının üç kaşık fazlasını yiyip sağlıklı kalamaz.

*Sizinde canınız bazen aşırı derecede tatlı,bazen etli, bazen de sulu yemekler ister.Bu neden biliyor musunuz.O an vücudunuz size bir şeyler anlatıyor.Çocuklarda da bu durum farklı değil,onlarda neye ne kadar ihtiyacı varsa onu yemek isterler.Yeter ki onlara seçenek sunun ve izin verin.

*Çocuklar bazen “kuş kadar” bazen “domuz gibi” yerler –diyor kitap- ama gün sonunda aldıkları kalori miktarı hep aynıdır;ihtiyacı olan kadar:)

*Çocuklarınızı başka çocukların yanında kıyaslamayın,yemeği bir ödül gibi sunmayın,ceza olarak da göstermeyin.Evde en sevdiği pasta varken ya da misafir hediye olarak şekerleme getirdiyse çocuktan kıymalı ıspanak yemesini beklemeyin. Önleminizi baştan alın,misafirleri uyarın,pasta vb. şeyleri yemek sonrasına saklayın.Ama makul miktarda yemeği yedikten sonra üstüne bir de en sevdiği pastadan koca bir dilim yemesini beklemeyin.Yemeyince üstüne duygusala hiç bağlamayın!!!

*İştah açıcı ilaç masallarına hiiiiç kanmayın.

Not:Bu ikinci kısımdı.Sonunu hafta bitmeden paylaşmış olurum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s