Emre’nin Yemekleri

DSC_1279Emre dört aylık olduğunda bizim yediğimiz yemeklerden günde sadece birkaç çay kaşığı ile sınırlı olmak kaydıyla tadımlara başladık.Bunu doktorumuz tavsiye etmişti.Amaç ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğin dilini döndürmeyi öğrenmesi,sütten başka besinlerinde tadı hakkında fikir sahibi olması,geçişi kolaylaştırmasıydı.Bu süreci büyük bir heyecan ve keyifle geçirdik.İki ayın sonunda yani altıncı ayımız dolduğunda yaptığımız doktor ziyaretinde artık günde iki öğün ve doktorumuzun tavsiye ettiği miktarda sulu ek gıdalara geçtik.Buraya kadar sanırım herkesin hikayesi aynı.Bizim ayrıldığımız nokta sevgili doktorumuzun demir ilacı kullanmak yerine hergün bir tatlı kaşığı kadar kıyma ya da ciğeri hazırladığımız yemeğe karıştırarak Emre’ye yedirmemiz konusundaki tavsiyesi oldu.En sevdiğimiz –sanırım bir çok bebek için de geçerli- tarhana çorbasına bir gün ciğer bir gün kıyma katarak üç ayı geçirdik.

Üç ayın sonunda yaptırdığımız kan testleri de güzel çıkınca suludan pütürlüye daha büyük porsiyonlarla yola devam ettik. Bu sayede ilaç içmeyi sevmeyen Emre’yle ilaç için hergün boğuşmaktan ve vücuduna doğal yolla alabileceği demiri suni olarak vermekten de kurtulmuş oldum.

Doktorunuza danışmak şartıyla sizde 6. aydan itibaren bebeğinize kıyma ve ciğer yedirmek isterseniz nasıl hazırladığımı paylaşmak istiyorum:

Kasabınızdan alacağınız yaklaşık 200-250 gr ciğerin derisini soymasını isteyin.Ciğeri bir tencerede üzerini örtecek kadar suyla yaklaşık yarım saat haşlıyorum.Sürenin sonunda suyunu süzdürüp biraz ılınınca rondoda tamamen püre haline gelene kadar çekiyorum.Ardından bir tatlı kaşığı olarak porsiyonlayıp streç filme sararak derin dondurucuda saklıyorum.200-250 gr ciğerden yaklaşık 25-30 porsiyon çıkıyor.

DSC_1277

Kıyma içinse kasaptan aldığım 250-300 gr kıymayı üç defa çekmesini rica ediyorum.Bu kıymayı çok yağlı olduğu için yapışmaz tava/tencerede –ama teflon değil-  çok az yağla kaşığın tersiyle eze eze 15-20 saniye çeviriyorum.Sonra bir çay bardağı suyu döküp ezerek karıştırmaya devam ediyorum.Kıyma suyu çektikçe azar azar su ekleyip pişiriyorum.Bu işlemi kıyma tamamen pişene kadar sürdürüyoruz.Süreyi ve suyun miktarını net olarak veremiyorum çünkü bu kıymanızın miktarına ve etin cinsine göre değişkenlik arz edebiliyor.Pişen kıymayı oda sıcaklığına gelince ciğer gibi porsiyonlayıp derin dondurucuya kaldırıyorum.

Kıymayı Emre’ye yedirmeden birkaç saat önce derin dondurucudan çıkarıp buzdolabı kısmında çözdürüyorum.Asla direk oda sıcaklığında çözdürmüyorum.Ya da buzluktan alıp direk yemeğin içine katmıyorum.Ciğer için de aynı işlemi uygulamaya dikkat ettim.Fakat ara sıra çıkarmayı unuttuğumda doğrudan yemeğin içine attığımda oldu.Kıymayı atmayıp ciğeri atmamın nedeni vaktin birinde doğrudan çözülen et ve et ürünlerinde protein parçalanması olduğunu okumuş olmamadır.Ciğeri neden etten saymıyorsun derseniz hiç bir fikrim yok!

Not: Fotoğrafta gördükleriniz kendi yaptığım lor. Çalışmaya başladığım için pratiklik olması adına lor peynirini de aynı şekilde hazırlayıp buzluğa attım.Geceden çıkarıp ara ara kahvaltıda Emre’ye yediriyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s