Uyusunda Büyüsün…

bebekEmre doğduğu gün hastane ziyaretine gelen bir akraba Emre’ye bakıp “benim uykularım hep senin olsun” demişti. Çok güzel bir temenni diyerek gülümsemiştim. Şimdi düşünüyorumda ne kadar güzel bir temenni,dilek,dua…artık aklınıza ne gelirse imiş!İnstagram hesabımda paylaştığım üzere Emre geceleri uyumayan bir bebek.Şöyle ki; evet her gece sekiz dokuz arası gece uykusu için yatırıyorum ve o da uyuyor ama sonra her saaat başı hadi bilemedin bir buçuk saat sonra uyanıyor.O uyurken halletmeye çalıştığım işler hep yarım yamalak,ağır aksak.Hele ben de gece uykusuna geçtikten sonrası tam bir kabus.Saat başı uyanmak demek,derin uykuya hiç geçememek demek.Uyudun mu yoksa koltukta uyuyamı kaldım belli değil.Her gün daha yorgun uyanıp,uykusuzluk yüzünden sinirli ve unutkan olmak da cabası. Hal böyle olunca yalnız olmadığımı düşünüp başka annelerin ne yaptığını araştırıken Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı’na rastladım.Ve okumaya bahane arayan biri olarak hemen sipariş verdim.Tahmininiz üzere soluksuz okudum.Netice mi?Hala uykumuz aynı ama ben artık hatalarımı ve nerlerden yardım alacağımı biliyorum.Uygulamaya da başladım.Durum ne olur bilemiyorum ama denemekte yarar var.Ben de aynı durumdayım,kitabı okumaya bile vaktim yok diyorsan işte sana bazı ipuçları:

*3-12 Ay arasındaki bebeğinin asla memede ya da biberonda yani beslerken uyutma.Uyursa uyandır –evet çok tuhaf geliyor ama öyle- yerine yatır.Uykuya kendi dalsın.Dalamazsa yine kucağına alıp aynı şeyleri tekrarla.

*Gün içinde şekerlemelerini çok uzun tutma –bunun için bir sonraki yazıda kim ne kadar uyur uyanık kalır yayımlayacağım- böylece gece uykusuna geçişi kolay olsun.

*Ona hala geceyle gündüzü öğretmediysen acele et.Aylar geçtikçe bunu öğrenmesi daha zor olabilir.Ben Emre’ye iki aylıkken öğretmiştim.Bir hafta sürmüştü.Sonrasında ara ara hafif desteklerle sorun yaşamadık.Nasıl dersen bir sonraki yazımı bekle.

*Ve kitapta ısrarla üzerine basılan konu,beyaz gürültü.Evet beyaz gürültü.Yağmur sesi,okyanus dalgası…Aklına ne gelirse.İnternette bir sürü örneği var,gözatmanda fayda var.

*Uyku eşleşmesi.Uyurken yanında yumuşak,ona zarar vermeyecek,çok büyük olmayan bir oyuncak olsun.Ona sarılıp uyusun.Yani uykuyu hatırlatan sevdiği şeyler.Asla bu sen olmamalısın!Sallamak,kucağında uyutmak bunların hepsi sana bağlı olduğu için yine önerilmiyor.Emzik konusu tartışmalı.Kitap bu konuda ılımlı.Ben de konuya pozitif bakanlardanım.

*Oda ısısını iyi ayarla,19-22 derece gayet ideal.

*Mutlaka bir uyku rutininiz olsun.Her gece yatmadan yarım saat kadar önce bu rutine sadık kalın.Seyehatlerde de ona evindeymiş hissi verebilecek detaylar olmasına özen gösterin. Bizim Emre’yle uyku öncesi müziğimiz –beyaz gürültü değil- , sımsıkı kucaklaşmalarımız ve sallanan koltuğumuz var.

*Minik uyku böceğini gün içinde iyi besle ki gece açlıktan uyanmasın.Altı aydan sonra bebekler geceleri en az altı saat beslenmeden rahatlıkla uyuyabilirler.Bunu dördüncü aydan itibaren başlatabilirsin.Ayrıca dişleri çıktıktan sonra geceleri beslemek diş çürüklerine de neden olacağı için ne kadar erken vazgeçerse o kadar iyi.

*Bebeğinizin diş çıkarması,hastalanması gibi durumlar oluşturduğunuz düzeni bozsa da herşey normale döndüğünde o da rutinine geri dönecektir unutmayın.Yani uyku eğitimi hem bebek hem de ebeveynler için iyi bir yatırım.

*Ağlayarak uyutma kitapta en son çare.Emre doğmadan önce benim ilk uygulamayı planladığım yöntemken Emre doğduktan sonra asla uygulamayı düşünmediğim bir yöntem oldu.Seçim sizin.

Benim yaptığım yanlışlar ve doğrular birbirini nötralize ettiği –ne kadar bilimsel oldu- için bugün zombi kıvamındayım.Ama bunun da üstesinden geleceğim!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s